29 august 2018 — Centenarul Marii Uniri | 1918-2018

Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare (10-17 septembrie 2018, București) | Program

Chiar și după 100 de ani, arta ne unește!
Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare
10 – 17 septembrie 2018, București 

Festivalul se înscrie în zona de deschidere europeană a României şi a Bucureştiului şi transmite un semnal al unităţii europene, al diversităţii şi creativităţii ţărilor din zona central şi est-europeană, precum şi, dincolo de disensiunile istoriei, al valorilor umaniste comune. Festivalul este o întâlnire a identităților și energiilor creatoare, iar din titlul lui trebuie să reținem două cuvinte: Națiuni – independență și unitate – și Centenar – perenitate. (Ioan Cristescu – Director al Festivalului Capitalelor Națiunilor Centenare și al Muzeului Național al Literaturii Române)

10 țări europene împlinesc anul acesta 100 de ani de la independența lor: Austria, Republica Cehă, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Republica Moldova, România, Slovacia și Ungaria. Având ca obiectiv general schimbul cultural în spațiul european, pe parcursul celor 8 zile dedicate evenimentului, Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare va aduce la București spectacole de teatru, lecturi publice de poezie și spectacole-recital, conferințe academice, expoziții de artă plastică și documentare, filme și spectacole de jazz din toate cele 10 țări.

Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare (FCNC) este un eveniment inițiat de Primăria Municipiului București prin Muzeul Național al Literaturii Române, Teatrul de Comedie și Teatrul Dramaturgilor Români. Acesta își propune celebrarea Centenarului în context european, reprezentând un manifest al unității în diversitate și al independenței, un eveniment unic la nivel național și internațional, prin care ne adresăm tuturor celor care se vor afla în București în prima jumătate a lunii septembrie.

______________________________

Organizatori: Primăria Municipiului București, Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti, Teatrul de Comedie, Teatrul Dramaturgilor Români

Proiect cultural finanțat de: Primăria Municipiului București

Cu sprijinul: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Biblioteca Academiei Române, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, ARCUB, Muzeul Național de Artă al României, Teatrul Național București, Galateca

Sponsori: FORD Neste Automotive, Philips Lighting – Signify, Domeniile Sâmburești, Aqua Carpatica, Stalinskaya, Angst, Șerban & Asociații, Pow Wow, Jos Pălăria, Distrikt 42

Parteneri: Ambasada Austriei în România, Ambasada Republicii Cehe în România, Ambasada Republicii Estonia în România, National Film Centre of Latvia, Latvian Writers’ Union, Ambasada Republicii Lituania în România, Ambasada Republicii Polone în România, Institutul Polonez din București, Ambasada Republicii Slovace în România, Poșta Română, Hotel Golden Tulip Victoria Bucharest, Clubul UNESCO Adolescenții, Romfilatelia, Proud to be Romanian, Fundația Principesa Margareta a României

Parteneri media speciali: Un eveniment reflectat de: TVR / Eveniment recomandat de: RFI România, România Liberă, Academia Cațavencu

Parteneri media: Digi 24, Radio România Cultural, Observator Cultural, Blitz Tv, Șapte Seri, Metropotam, Ziarul Metropolis, Agentia de carte, Orașul Vechi, Verbs describes us, Contemporanul, Phoenix Media, Trinitas

PROGRAM, 10 – 17 septembrie

EXPOZIȚII:

10 – 17 septembrie – Confluențe 100/ Confluences 100

Galateca, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada C.A. Rosetti 2-4

 

21 septembrie – 3 octombrie – Confluențe 100/ Confluences 100

Sala de expoziții, Muzeul Național al Literaturii Române, Calea Griviței 64-66

 

10 – 17 septembrie1918-2018 – Țara mea – 100 de ani de independență

Biblioteca Academiei Române, Calea Victoriei 125

 

10 – 23 septembrie Eroinele României Mari. Destine din Linia Întâi

Salon „Regina Maria”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

 

10 – 23 septembrie Scriitori români în Primul Război Mondial

Standuri edituri, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

 

10 – 23 septembrie Marele Război – un pas către Marea Unire

Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Str. Dem. I. Dobrescu 1

 

Program vizitare expoziții: 12.00 – 20.00                                                                                                               

11 – 14 septembrie – Turneul CentenArt

11 septembrie, ora 15.00 – Liceul Pedagogic Ortodox „Anastasia Popescu”, Strada Zborului 7-9

Invitați: Ioan Groșan și Ioana Crăciunescu

 

12 septembrie, ora 12.00Școala Centrală, Strada Icoanei 3-5

Invitat: Adam Puslojić

 

13 septembrie, ora 13.00Colegiul Național BilingvGeorge Coșbuc”, Strada Olari 29-31

Invitați: Gabriela Adameșteanu, prof. univ. dr. Silviu Angelescu, Ioana Crăciunescu

 

14 septembrie, ora 12.00 – Colegiul Național „Iulia Hasdeu”, Bulevardul Ferdinand 91

Invitat: acad. Eugen Simion

 

LUNI, 10 septembrie

Galateca, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada C.A. Rosetti 2-4

18.30: Vernisajul expoziției colective Confluențe 100/ Confluences 100

(10 – 17 septembrie // în perioada 21 septembrie – 1 octombrie expoziția va fi prezentată în Sala Mare de expoziții din Calea Griviței 64-66)

Artiști: Arina Ailincăi (România), Aigars Bikše (Letonia), Teodor Buzu (Republica Cehă), ZuZu Caratănase (România), Maja Demska (Polonia), Manfred Egger (Austria), Alžběta Josefy (Estonia), Voldemārs Johansons (Letonia), Martin Kocourek (Republica Cehă), Alena Kotzmannova (Republica Cehă), Iurie Matei (Republica Moldova), Dragoș Pătrașcu (România), Ghenadie Popescu (Republica Moldova), Rimas Sakalauskas (Lituania), Kristina Sereikaite (Lituania), Mariana Ștefaneț (Republica Moldova), Antal Vasarhelyi (Ungaria)

Coordonator: Andreea Sandu

 

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 

18.00: Proiecție de film – Falsificatorii de bani, regia Stefan Ruzowitzky (Austria, 2007)

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 

19.30: Spectacol-recital – Mircea Dinescu

Moderator: Dan Mircea Cipariu

 

Sala „Radu Beligan”, Teatrul de Comedie, Strada Sfântul Dumitru 2

20.00 – 21.30: TEATRUL WIERSZALIN (Polonia): Noaptea străbunilor de Adam Mickiewicz, regia Piotr Tomaszuk

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

21.00: Proiecție de film – Structura cristalului, regia Krzysztof Zanussi (Polonia, 1969)

  

MARȚI, 11 septembrie

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

18.00: Proiecție de film – 322, regia Dusan Hanak (Slovacia, 1967)

 

Sala „Ion Băieșu”, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66

17.00 – 18.30: GIUVLIPEN (România): Corp urban de Catinca Drăgănescu, regia Catinca Drăgănescu

 

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00: Spectacol – recitalDor de Eminescu, Ion Caramitru și Aurelian Octav-Popa

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

19.30: Lecturi publice de poezie – Inga Gaile (Letonia), Florin Iaru ( România), Ștefan Manasia (România), Dawid Mateusz (Polonia), Andra Teede (Estonia),  Ilona Witkowska (Polonia)

            Moderator: Mircea Dan Duță

           Muzică: Recital Tinere Talente, interpretat de artiști muzicali sustinuți de Fundația Principesa Margareta a României

 

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

20.00: Spectacol-recital100 de ani de poezie, George Mihăiță, Maia Morgenstern și Horațiu Mălăele

Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

21.00: Proiecție de film – Piața Mântuitorului, regia Joanna Kos-Krauze & Krzysztof Krauze (Polonia, 2005)

 

MIERCURI, 12 septembrie

Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Dem. I. Dobrescu 1

10.00: Conferință Asociația Internațională a Criticilor de Teatru (AICT) – Teatrologie Un veac de identitate. Teatru și cultură europeană după 1918

Invitați: Zuzana Ulicianska (Slovacia), Tomasz Wisniewski (Polonia), Edite Lescinska-Tisheizere (Letonia), Milo Jurani (Slovacia), Lenka Cristofova (Slovacia), Sorin Alexandrescu (România), Constantin Chiriac (România), Ludmila Patlanjoglu (România), Alice Georgescu (România), Doina Papp (România), Maria Zărnescu (România), Ana Maria Nistor (România), Oana Borș (România), Cristiana Gavrilă (România), Alina Epîngeac (România)

Moderator: Octavian Saiu

 

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 

18.00: Proiecție de film – Martorul, regia Péter Bacsó (Ungaria, 1969)

 

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.30: Lecturi publice de poezie  Ioana Crăciunescu (România), Mircea Dan Duță (România), Inga Gaile (Letonia), Emanuela Iurkin (Republica Moldova), Ioana Nicolaie (România), Ioan Es. Pop (România), Simona Popescu (România), Hanna Samson (Polonia), Imre Siil (Estonia), Liviu Ioan Stoiciu (România), Eugen Suciu (România), Andra Teede (Estonia), Victor Țvetov (Republica Moldova), Ilona Witkowska (Polonia)

Muzica: Cătălina Beța & Sorin Romanescu (România)

Moderatori: Ioan Cristescu, Dinu Flămând și Cosmin Perța

 

Sala „Radu Beligan”, Teatrul de Comedie, Strada Sfântul Dumitru 2

19.00 – 22.00: TEATRUL DE COMEDIE (România) – Mult zgomot pentru nimic de W. Shakespeare, regia Andrei Șerban

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

20.00: Spectacol de jazz – EDI NULZ: Siegmar Brecher – clarinet bas, Julian Adam Pajzs – chitară, compoziție, Valentin Schuster – tobe (Austria) // NADIA TROHIN QUINTET Moldowlachia – Nadia Trohin – voce, Alexandru Arcuş – saxofon, flaut, caval, Toma Dimitriu – pian, Laşcu Oleg – contrabas, Gabi Matei – baterie (Republica Moldova/România)

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

Ora 21.30: Proiecție de film – Pădurea zeilor, regia Algimantas Puipa (Lituania, 2005)

 

JOI, 13 septembrie

Amfiteatrul „I.H. Rădulescu”, Biblioteca Academiei Române, Calea Victoriei 125

10.00: Conferință 100 de ani – Țara mea, Nicolae Breban (România), Jiří Felix (Republica Cehă), Mircea Martin (România), Imbi Paju (Estonia), Ioan-Aurel Pop (România), Martin C. Putna (Republica Cehă), Zane Radzobe (Letonia), Eugen Simion (România), Răzvan Theodorescu (România)

Moderator: Ioan Cristescu

Cu această ocazie, publicul va putea vizita expoziția 1918-2018 – Țara mea – 100 de ani de independență, curator: Gabriela Dumitrescu, deschisă pe parcursul Festivalului Capitalelor Națiunilor Centenare la Biblioteca Academiei Române

 

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.30: Lecturi publice de poezie Petr Borkovec (Republica Cehă), Magda Cârneci (România), Nichita Danilov (România), Marko Dinić (Austria), Horia Gârbea (România), Dimana Ivanova (Slovacia), Dinu Flămând (România), Angela Marinescu (România), Ion Mureșan (România), Adam Puslojić (Serbia), Verena Stauffer (Austria), Moni Stănilă (Republica Moldova), Alexandru Vakulovski (Republica Moldova)

Muzica: Mircea Tiberian și Nadia Trohin (România)

Moderatori: Ioan Cristescu Dinu Flămând și Cosmin Perța

 

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 

18.00: Proiecție de film – Aer curat, regia Agnes Kocsis și Andrea Roberti (Ungaria, 2006)

 

Tramvaiul 26,  Strada Cercului 6c

19.00: Lectură de poezie

Artur Cojocaru (Republica Moldova), Emanuela Iurkin (Republica Moldova), Max Oravin (Austria)

Moderatori: Cătălina Matei și Andra Rotaru

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Str. Nicolae Crețulescu 8

20.00: Spectacol de jazz – JUHASZ GABOR TRIO: Gabor Juhasz – chitară, Zoltan Kovacs – contrabas, György Jeszenszky – tobe (Ungaria) // IVA BITTOVA – voce și vioară (Republica Cehă)

 

Sala Studio, Teatrul Național București, Strada Nicolae Bălcescu 2

20.00 – 21.50: TEATRUL SLOVAC DE CAMERĂ (Slovacia): Războiul nu are chip de femeie de Svetlana Alexievich, regia Marian Pecko

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

21.30: Proiecție de film – Monotonie, regia Juris Poskus (Letonia, 2007)

 

VINERI, 14 septembrie

Foaierul de lectură, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1
17.00: Lansare de carte în prezența autorului

Petr Borkovec, Țara interioară, Școala Ardeleană, Cluj, 2018
Participă:
Anca Irina Ionescu, Mircea Dan Duță, Gabriel Bota 

 

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 125

18.30: Lecturi publice de poezie

Marius Burokas (Lituania), Arthur Cojocaru (Republica Moldova), Dumitru Crudu (Republica Moldova), Teodor Dună (România), Petr Hruška (Republica Cehă), Jana Orlová (Republica Cehă), Max Oravin (Austria), Cosmin Perța (România), Veronica Ștefaneț (Republica Moldova), Robert Șerban (România)

Muzica: Maria Răducanu (România)

Moderatori: Ioan Cristescu, Dinu Flămând și Cosmin Perța

 

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 

18.00: Proiecție de film – Stau pe o ramură și mi-e bine, regia Juraj Jakubisko (Slovacia, 1989)

 

ARCUB, Strada Lipscani 84-90

20.00: Spectacol de jazz – TOMS RUDZINSKIS QUARTET: Toms Rudzinskis – saxofon, Edgars Cirulis – pian, Janis Rubiks – bas, Pauls Pokratnieks – tobe (Letonia) // Mircea Tiberian Ensemble: Mircea Tiberian – pian (România), Chris Dahlgren – contrabas (SUA), John Betsch – percuție (SUA), invitat, Daniel Erdmann – saxofon  (Germania)

 

Sala „Iosif Naghiu”, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66

20.00 – 21.30: TEATRUL DRAMATURGILOR ROMÂNI (România): Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

21.00: Proiecție de film – Nebunie, regia Kaljo Kiisk (Estonia, 1969)

 

SÂMBĂTĂ, 15 septembrie

Strada Copiilor (IMDD), Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Areal

11.00: Ateliere pentru copii Muzeul, colecționarii și patrimoniul material, ArtCrowd, din programul educativ organizat de Muzeul Național al Literaturii Române prin Casele Memoriale

 

Foaierul de lectură, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1
17.00: Lansare de carte în prezența autorului

Petr HruškaAutomobilele se îmbarcă pe vapoare, Junimea-Scriptor, Iași, 2018

Participă: Anca Irina Ionescu, Mircea Dan Duță

 

Sala „Ion Băieșu”, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66

17.00Despre tandrețe de Matei Vișniec, regia Felix Alexa

 

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8 

18.00: Proiecție de film – Nunta mută, regia Horațiu Mălăele (România, 2008)

 

Rampa de Muzică & Poezie, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1

19.00: One Man Show Radu Gheorghe

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

19.00 – 23.00: Noaptea Capitalelor Centenare

19.00: PoetArt.100 – Lecturi publice de poezie și recital

Grigore Chiper (Republica Moldova), Teodor Dună (România), Petr Hruška (Republica Cehă), Cătălina Matei (România), Ioan Matiuț (România), Ioan Es. Pop (România), Andra Rotaru (România), Livia Roșca (România), Nicolae Spătaru (Republica Moldova), Tudor Voicu (România), Florina Zaharia (România)

Moderator: Dan Mircea Cipariu

Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu & Flaut Power

 

ARCUB, Strada Lipscani 84-90

20.00: Spectacol de jazz – KIRKE KARJA GROUP: Kirke Karja – pian,  Kalle Pilli – chitară, Raimond Mägi – contrabas, Karl-Juhan Laanesaar – tobe (Estonia), LIUDAS MOCKUNAS TRIO: Liudas Mockunas – saxofon clarinet, Arnas Mikalkenas – pian (Lituania), Christian Windfeld – tobe (Danemarca)

 

Sala Pictură, Teatrul Național București, Strada Nicolae Bălcescu 2

20.00 – 22.10: TEATRUL EUGENE IONESCO (Republica Moldova): Căldură în noiembrie de Yana Dobreva, regia Petru Vutcărău

 

Grădina MNLR, Muzeul Național al Literaturii Române, Str. Nicolae Crețulescu 8

21.30: Proiecție de filmMicul cruciat, regia Václav Kadrnka (Cehia, 2007). Proiecție în prezența regizorului

 

DUMINICĂ, 16 septembrie

Strada Copiilor (IMDD), Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Areal

11.00: Ateliere pentru copii Animale și creaturi fantastice în artă, ArtCrowd, din programul educativ organizat de Muzeul Național al Literaturii Române prin Casele Memoriale

 

Foaierul de Lectură, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1

16.00: Lansări de carte – Daniela Toma, O altă Ana; Ionuț Calotă, Cum să supraviețuiești în dragoste; Maria Hirth, Femeia noapte

 

Statuia Regelui „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”

18.00: Concert FloriMan – Trecut și viitor – e al nostru și sună! Tradiția comunică cu lumea de azi!

Muzică electronică și folk-rock cu tulnice, drâmbe și fluiere Mircea Florian, Dixie Krauser, Lucian Stan (DJ Vasile), Florin Manca (Daath Yug), Dragoș Andriana, Mariana Gligor (declarată Tezaur Uman Viu UNESCO) și Nina Onețiu

 

Sala Perpessicius, Muzeul Național al Literaturii Române, Strada Nicolae Crețulescu 8

18.00 – Proiecție de film Reconstituirea, regia Lucian Pintilie (România, 1968)

 

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00: Proiecție de film Alba Iulia, cetatea Unirii, film documentar, regizor Pr. Alexandru Trușcă

 

Sala Studio, Teatrul Național București, Strada Nicolae Bălcescu 2

19.00 – 22.45: TEATRUL NAȚIONAL DRAMATIC LITUANIAN (Lituania): Clasa noastră de Tadeusz Slobodzianek, regia Yana Ross

 

ARCUB, Strada Lipscani 84-90

20.00: Spectacol de jazz – BARTOSZ DWORAK QUARTET: Bartosz Dworak – vioară, Piotr Matusik – pian, Jakub Dworak – bas, Szymon Madej – tobe (Polonia)

 

LUNI, 17 septembrie

Sala de Consiliu, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1

10.00 – 17.00: Conferință de comunicări științifice Patrimoniul național cultural scris în Capitala României Mari

Moderator: Mireille Rădoi

 

Aulă, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Calea Victoriei 88

11.00: Lansarea emisiunii de mărci poștale Făuritori ai Marii Uniri II, Romfilatelia

 

Salonul „Carol I”, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Strada Boteanu 1

20.00: Proiecție de filmScriitori români pe frontul războiului de reîntregire a neamului, film documentar realizat de Muzeul Național al Literaturii Române

 

Sala „Radu Beligan”, Teatrul de Comedie, Strada Sfântul Dumitru 2

20.00: Saeculum – Suită vocal- instrumentală în șapte tablouri de Mircea Tiberian, pe versuri de Paul Celan

Ansamblul Capitalelor Centenare: Nadia Trohin – voce (Republica Moldova), Marta Hristea – voce (Anglia), Toms Rudzinskis – saxofon (Letonia), Ljudas Mockunas – saxofon (Lituania), Jerzy Malek – trompetă (Polonia), Bartosz și Jakub Dworak – vioară și bas (Polonia), Siegmar Brecher – clarinet (Austria), Juhasz Gabor – chitară (Ungaria), Kirke Karja – pian (Estonia), John Betsch – percuție (SUA), Mircea Tiberian – pian/conducere muzicală (România). Ansamblu vocal: Marina Arsene, Cătălina Beța, Teodora Emilia Beleaua, Andreea Boțoacă, Denise Bozoacă, Andra Maria, Dora Notărescu, Anita Petruescu, Carmen Pop, Marta Popovici, Ana Maria Roșu și Teodora Spânu (România).

 

CINEMATECĂ

LUNI, 10 septembrie

Sala Iosif Naghiu, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66

10.00 – 12.00 – Hotelul alpiniștilor morți, regia Grigori Kromanov (Estonia, 1979)

12.00 – 14.00 – Flori de câmp, regia Elo Havetta (Slovacia, 1972)

14.00 – 16.00 – Cenușă și diamante, regia Andrzej Wajda (Polonia, 1958)

16.00 – 16.30 – Apa, regia Laila Pakalnina (Letonia, 2006)

 

MARȚI, 11 septembrie

Sala Iosif Naghiu, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66

10.00 – 12.00 – Dragostea unei blonde, regia Milos Forman (Cehia, 1965)

12.00 – 14.00 – Diamantele nopții, regia Jan Nemec (Cehia, 1964)

14.00 – 16.00 – Fiul pescarului, regia Vilis Lapenieks (Letonia, 1939)

 

MIERCURI, 12 septembrie

Sala Ion Băieșu, Teatrul Dramaturgilor Români, Calea Griviței 64-66

10.00 – 12.00 – Magazinul de pe strada mare, regia Jan Kadar, Elmar Klos (Cehia, 1965)

12.00 – 14.00 – Limuzina în culoarea nopții Sf. Ioan, regia Janis Streics (Letonia, 1981)

14.00 – 16.00 – Orga, regia Stefan Uher (Slovacia, 1964)

 

JOI, 13 septembrie

Sala Ion Băieșu

10.00 – 12.00 – Ultima relicvă, regia Grigori Kromanov (Estonia, 1969)

12.00 – 14.00 – Păsările, orfanii și nebunii, regia Juraj Jakubisko (Slovacia, 1969)

14.00 – 16.00 – 80 de scrisori, regia Václav Kadrnka (Cehia, 2010)

 

128 vizualizări

Galerie Foto