Glisează meniul stânga/dreapta
12 November 2025 — Evenimente
Concursul de Poezie pentru tineri – București 2025, ediția a 3-a, organizat de Muzeul Național al Literaturii Române și coordonat de Nina Vasile, s-a încheiat.
Festivitatea de premiere va avea loc pe 15 noiembrie 2025, între orele 15.00 – 17.30, și se va desfășura la sediul MNLR din strada N. Crețulescu 8.
Anul acesta, componența juriului a fost: Nina Vasile (scriitoare, doctor în filosofie, coordonatoarea Concursului de Poezie), Yigru Zeltil (poet, critic literar), Irina-Roxana Georgescu (poetă, profesoară), Ramona Boldizsar (poetă, editor), Cătălina Matei (poetă).
Premiile constau în cărți și obiecte. Câștigătorii pot participa gratuit, pe parcursul anului școlar 2025-2026, la Atelierul de creație Poezie în viață. Vor experimenta tehnici de scriitură, modalități de creativitate poetică sau existențială, pot cunoaște noile generații de poeți, personalități din literatură, muzică, teatru, pictură, dans sau alte domenii de cunoaștere.
Elevii și studenții care vor constitui seria de lucru pentru Atelierul de creație Poezie în viață sunt deja cunoscuți juriului. La festivitate vor fi invitați individual toți participanții doritori, care pot asista și interacționa imediat într-un prim atelier cu o structură deschisă pentru un public mai larg. Ulterior, Atelierul de creație se va desfășura săptămânal, în zilele eligibile de sâmbătă, în intervalul 14.00-18.00.
La Concursul de poezie din acest an au participat 120 de tineri, 66 de elevi și 54 de studenți, unii dintre ei de la școli gimnaziale și câțiva din afara Bucureștiului.
Scopul acestui concurs a fost selectarea unei grupe restrânse de lucru pentru ceea ce constituie Atelierul de Creație Poezie în viață, pentru anul școlar 2025-2026. Structura și viziunea Atelierului nu este optimă pentru participare hibridă, nici doar online, dar pot exista unele evenimente punctuale în care formula de bază poate fi adaptată pentru publicul larg.
Printre participanții din primele două serii se află câțiva care vor fi încă alături de Atelier și în acest an școlar 2025-2026: David Cuzino, Briseis Stan, Matei Marinică, Robert Toma (Poeanon), Mara Gazi, Elena Macsim. Unii dintre ei au participat cu succes la alte concursuri de poezie, au debutat în reviste și au avut lecturi publice în diferite locații din București sau din afara Bucureștiului. Au fost debutați în volum sau în reviste și premiați. La momentul în care fiecare participant este aproape de finalizarea unei viziuni proprii a poeziei suficient de puternică și originală pentru a putea debuta în volum, una dintre editurile care colaborează cu Atelierul de Creație Poezie în viață (Institutul Blecher, Eikon, Irizor) îl va publica individual.
Ideea Atelierului, între altele, este aceea de a experimenta nu doar un fel diferit de a vedea poezia, arta în genere, ci și „punerea în starea de a face poezie” (după vorba lui Brâncuși), înainte de a o scrie efectiv. Cum în Zona de atelier interior sunt posibile descoperiri ale unui fel diferit de a fi al poeziei, unul care este provocat conștient dar și prins întâmplător în anumite momente de improvizație/inspirație de tip performance, propunem noilor participanți, celor care vor veni în urma selectării prin Concursul de poezie pentru tineri, poeme care sunt de înțeles în ceea ce au experimental, perfectibil și, în același timp, cu secvențiale străluciri pentru care merită atenție.
Într-un anumit sens, Atelierul este, fără să se confunde, un creative writing. Deosebirea fundamentală, însă, este că scrierea în acest atelier nu urmează metoda imitativă ci folosește, conform unei structuri interdisciplinare, toate artele, chiar alte domenii de cunoaștere, diverse exerciții create anume pentru a pregăti, a descoperi, „cu materialul participanților”, propriile teme, potențialități personale de înțelegere, scriitură, observație, percepere.
Misiunea Atelierului de creație Poezie în viață este de a-i duce pe tineri până la momentul debutului, în volum sau în reviste literare (cum ar fi Luceafărul de dimineață).
Detalii: 0728 494038, Nina Vasile, coordonator Atelier.
Despre desfășurarea festivității de premiere, precum și despre Atelier, veți putea urmări aici: https://www.facebook.com/caleapoeziei